ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6478150
*
nr 647 8150
Spegel
+ 1 par, lampetter, Mässing
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juli 2010
kl 17:17:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/7 19:13:24
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare metall mässing spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07
-
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44
-
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29
*
Spegel
nr 647 8150
Spegel
+ 1 par, lampetter, Mässing
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 juli 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/7 19:13:24 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare metall mässing spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:07 -
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:23 -
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44 -
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:26 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29